10 esenciálnych olejov pre lepši spánok a relax

10 esenciálnych olejov pre lepši spánok a relax

Esenciálne oleje sa využívajú už stáročia na zlepšenie kvality života ľudí. Spôsob alebo cesty využitia týchto prírodných substancií zahŕňa slovo aromaterapia. Posledné desaťročie sa tento pojem spopularizoval a vzniklo veľa spoločností, ktoré účinky aromaterapie skúmajú, rozvíjajú a podporujú.

Celosvetovo najväčšia spoločnosť dōTERRA produkuje esenciálne oleje najvyššej kvality, pretože na kvalite záleží.doTERRA oleje svojou kvalitou dennodenne presviedčajú o svojich účinkoch milióny ľudí po celom svete. Spoločnosť cez vedu a výskum prináša stále nové a nové poznatky, ktoré potvrdzujú, prečo a ako esenciálne oleje môžeme efektívne využiť pre podporu nášho celostného zdravia.

Vedeli ste, že esenciálne oleje sú vonné prchavé látky a ich chemický profil tvorí od 50 – 150 zlúčenín kyslíka, uhlíka a vodíka? Testovaním kvality sa dokazuje ich čistota a účinnosť. Esenciálne oleje sú viac ako len vôňa, ktorú zachytíme ako prvú. Významné pôsobenie esenciálnych olejov dosahujeme ich rýchlou penetráciou do nášho tela a reakciou limbického systému v našom mozgu (kde máme uloženú dlhodobú pamäť a emócie) vieme pomôcť nášmu telu a mysli získať potrebnú rovnováhu.

Odborná verejnosť zaradila dobrý spánok medzi 3 najdôležitejšie piliere zdravia spolu s vyváženou výživou a pohybom. Veľmi často to počujete aj od zdravotných špecialistov: „Musíte dlhšie spať“, „Spánok je pre regeneráciu organizmu veľmi potrebný“.

Počas spánku sa naše telo zameriava na veľmi potrebné funkcie opravy a regeneráciu jednotlivých orgánov. Počas spánku je časť našej vedomej mozgovej aktivity čiastočne obmedzená a nastáva čas na obnovu a získanie emočného, mentálneho a fyzického zdravia. Teraz keď to vieme, čo robiť aby sa tak stalo? Máme pre vás niekoľko tipov z oblasti aromaterapie pre podporu zdravého spánku a relaxu, ktoré sú dostupné pre všetkých milovníkov esenciálnych olejov na stránke www.terramia.sk:

  1. Esenciálny olej doTERRA Lavender, známy ako levanuľový kvetinový esenciálny olej, je získavaný parnou destiláciou. Jeho chemická kompozícia, obsah linaloolu a linanlool acetátu (ktoré sú skúmané pre ich upokojujúce účinky) zabezpečuje pre vás tak potrebné pokojné prostredie. Upokojenie s esenciálnym olejom doTERRA Lavender nielen pred spánkom, ale aj v stresových situáciách, pomáha znižovať úroveň stresu. Jeho krásna kvetinová vôňa je upokojujúca, viete ju využiť aj pred prednáškou, či pohovorom, alebo skúškou na ľahšiu komunikáciu. Jej pôsobeniu sa poteší aj vaša pokožka. Emocionálne vám pomáha dostať sa zo stavu ak sa cítite nevypočutý.
  • Esenciálny olej dōTERRA Cedarwood z cédrového dreva patrí medzi stromové esenciálne oleje s upokojujúcim účinkom. Vyskúšajte ho pred spaním, alebo na podporu zdravého vzhľadu vašej pokožky, pri ekzéme, psoriáze a na podporu zdravia vášho močového mechúra. Emocionálne vám pomáha, ak sa cítite osamotený dostať sa do stavu prepojený.
  • Esenciálny olej dōTERRA Vetiver patrí medzi esenciálne oleje získavané parnou destiláciou z koreňov rastliny vetiver s upokojujúcim a uzemňujúcim účinkom. Vyskúšajte ho pri post partum depresii, na podporu koncentrácie, či pri nespavosti. Emocionálne vám pomáha, ak sa cítite nezakorenený dostať do stavu celistvý.
  • Esenciálny olej dōTERRA Roman Chamomile z rumanu rímskeho patrí medzi kvetové esenciálne oleje získavané parnou destiláciou s upokojujúcim účinkom, podpore pri nespavosti aj na upokojenie hnevu, podráždenia. Vyskúšajte ho pri poranenej pokožke, PMS, pri vysokom krvnom tlaku, pri strese alebo šoku. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu frustrácie k stavu zmysluplnosti.
  • Esenciálny olej dōTERRA Petitgrain patrí medzi drevinovo listové esenciálne oleje získavané parnou destiláciou z listov a vetvičiek pomarančovníka. Hovorí sa mu aj mužská levanduľa. Vyskúšajte ho pri poranenej či suchej pokožke, akné, vysokom krvnom tlaku, nervozite, nadmernom potení, na lupiny. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu konfliktný k stavu zharmonizovaný.
  • Esenciálny olej dōTERRA Melissa z medovky patrí medzi bylinné esenciálne oleje získavané parnou destiláciou z listov. Má sedatívne a upokojujúce účinky. Vyskúšajte ho pri depresii, úzkosti, šoku, alergiách, vysokom krvnom tlaku, vysokom tepe, vertigu, či ekzémoch. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu depresívny do stavu optimistický.

V aromaterapii platí pravidlo synergie – miešaním jednodruhových esenciálnych olejov získavame vyšší účinok zmesi. Nasledujúce odporúčania zahŕňajú práve zmesi esenciálnych olejov s využitím ich komplexného potenciálu.

  • Upokojujúca zmes dōTERRA Serenity obsahuje esenciálne oleje z levandule, cédrového dreva, gáfrovníka lekárskeho, ylang ylang, majoránu, rumanu rímskeho, vetiveru, vanilkových semien a havajského santalového dreva. Vyskúšajte pri nespavosti, problémoch so spánkom, strese, úzkosti, nepokoji, napätí, náladovosti, starostlivosti o pleť, napätí v svaloch, pri strachu a nervozite, do kúpeľa, pri hneve, či ako parfém. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu vystresovaný na prijímajúci.
  • Upokojujúca zmes dōTERRA Adaptiv obsahuje esenciálne oleje z podov a kvetov pomarančovníka, levandule, copaiby, mäty klasnatej, magnólie, rozmarínu a ambrovníka. Vyskúšajte pri chaotických situáciách, či prostredí, pri nevyrovnanosti, kolísavých náladách pri menštruácii, menopauze, pri nedostatku motivácie, strate pozornosti, únave a slabosti svalov, strate čuchu, pri zvýšených hladinách kortizolu. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu rozčúlený na pokojný.
  • Uzemňujúca zmes dōTERRA Balance obsahuje esenciálne oleje zo smreku, gáfrovníka lekárskeho, vratiča, kadidla, rumančeka kamilkového s pridaním frakcionovaného kokosového oleja. Vyskúšajte pri strese, úzkosti, jetlagu, cestovnej horúčke, výkyvoch nálad, neurologických problémoch, hneve, strachu, trúchlení, traume a meditáciách. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu odpojený na stabilný.
  1. Zmes odpočinku dōTERRA Calmer patrí do detskej kolekcie a obsahuje esenciálne oleje levanduľa, ylang ylang, buddhawood, rímska kamilka s pridaním kokosového frakcionovaného tuku v guľôčkovej forme. Vyskúšajte ju pri problémoch zo spaním, nervozite, strese, úzkosti, ľahkom nahnevaní sa, náladovosti, bolesti svalov, hneve, podráždení, či do kúpeľa. Emocionálne nám pomáha dostať sa zo stavu rozrušený na upokojený.

Použitie esenciálnych olejov je jednoduché. Kvapnite si pár kvapiek do difuzéra, alebo priamo na vankúš pred spaním, potom ako ste si izbu vyvetrali. Natrite si kvapku na zátylok a na pulzné body na rukách. Niektoré esenciálne oleje sú už spojené s kokosovým frakcionovaným olejom, ale aj napriek tomu vyskúšajte svoju citlivosť na zápästí. Ak je esenciálny olej pre vás silný, štípe vás na pokožke, alebo pokožka sčervená, potrebujete silnejšie riedenie s podkladovým tukom. Výborná oblasť na nanášanie olejov na upokojenie sú spánky, zátylok, pulzné body na zápästí a plôšky nôh. Využite upokojujúce účinky esenciálnych olejov v kúpeli. Vždy si ich zrieďte pred pridaním do kúpeľa, najlepšie do jogurtu, medu a soli. Maximálny počet kvapiek na plnú vaňu pre dospelého je 8 kvapiek spolu.Aromaterapia je súčasťou prírodných riešení pre zlepšenie kvality vášho života. Pri nákupe sa riaďte odporučeniami skúsených konzultantov. Finančne sa vám najviac oplatí využiť nákup esenciálnych olejov dōTERRA cez otvorenie vlastného účtu s 25% zľavou na www.terramia.sk.